Forum angajati Kaufland
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

+2
rexona
blue
6 participanți

In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

Mesaj  blue Mier Mar 03, 2010 10:15 pm

CE ZICETI DE O GREVA DE AVERTISMENT? ASTA PT A-I OBLIGA SA RESPECTE CONTRACTELE DE MUNCA?

blue

Mesaje : 2
Data de înscriere : 03/03/2010

Sus In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty Re: EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

Mesaj  rexona Dum Mar 21, 2010 6:00 pm

ei respecta contractele de munca ,daca sefii va cer sa stati peste program ,de ex.,si voi stati,fara a va face cerere de ore suplimentare,e problema voastra ,nu a lor...si tot asa;deci,ei respecta legea;voi nu stiti sa va aparati drepturile

rexona

Mesaje : 4
Data de înscriere : 06/02/2010

Sus In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty Re: EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

Mesaj  amgripa Joi Iun 10, 2010 8:59 am

salutare,
asta ar fi primul meu post si ma gandesc ca as putea sa va dau cateva sfaturi , chiar daca nu sunt (inca ) angajat kaufland .

daca e sa dai cautare pe google cu textul '' abuzuri la kaufland'' te cam ia groaza de a dori sa te angajezi in compania asta. cu toate acestea, nu puteti sa faceti pur si simplu o greva ,fiindca neavand un sindicat, riscati sa intrati intr-un conflict de interese cu firma si sa va treziti cu cateva procese pe care marea majoritate a voastra nu o sa puteti sa le suportati .
am mai lucrat in medii ''ostile'' si am ajuns la concluzia ca oriunde, chiar si in retailul asta modern , se poate face ceva ca sa iti fie bine , macar moral. banii sunt tot aia , dar daca ai un grup de cativa amici cu care sa mai schimbi o gluma , parca viata se mai indulceste un pic'

Sefii, sunt sefi si nu o sa fie intelesi niciunde de catre masele de angajati , si asta doar din simplul motiv ca nu toata lumea are acces la aceleasi informatii, nu toata lumea dintr-un magazin stie ce targete are omul, de vanzari , de cheltuieli etc.

Daca incearca sa fie mai prietenos, angajatii i se urca in cap si in cel mult 6 luni , o sa li se para ca au mai multe drepturi decat si-ar inchipui cineva vreodata; daca este prea dur , angajatii nu o sa mai aiba incredere sa isi spuna parerea sau sa spuna ''problemele '' pe care le sesizeaza in magazin deoarece in majoritatea cazurilor , este ''omorat solul''

Nu e usor sa fi nici angajat de rand , nici sef in comertul de azi. Cu atat mai rau daca esti incapabil.
Poate ca v-ati prins pana acum , sunt un angajat cu functie de conducere (repet , nu din KFLD) dar acum 7 ani eram un simplu lucrator comercial

Ca om cu functie de conducere ( nu imi place sa folosesc termenul ''SEF'') am ajuns de cateva ori sa fiu nevoit sa dau oameni afara fiindca ,cheltuilelile erau mari si credeti-ma , cea mai mare cheltuiala este ANGAJATUL ;
pe langa cheltuilelile cu salariul , marea maj a angajatilor mai si mananca ,mai baga si in buzunar pentru acasa si aduce un prejudiciu de cel putin inca 200 de ron / luna( e studiu facut si demonstrat , nu are rost sa ma contraziceti)
pe langa acestea , unii angajati , se mai si '' retrag'' vreo cateva ore pe zi in detrimentul colegilor care '' baga'' ca disperatii si de aici se mai produce inca o ruptura in colectiv. (daca cel care se fofileaza nu e dat afara ,sigur e pilos) Dar nici ca incearca cineva sa ii zica directorului ca doar e spirit de echipa. Doar frustrarea ramane.

Sfatul meu: consideri ca esti un om capabil : scoate cat mai mult in evidenta acest lucru si nu mai incerca sa ''lasi pe maine'' ; daca vezi ca in 2-3 luni nu ai nici un rezultat , renunta la jobul asta imediat ce iti gasesti altul mai bun si incearca si acolo ; NU ADUNA FRUSTRARI DE POMANA . e pacat de tine si de voina care o ai acum , fiindca e la fel de demonstrat faptul ca daca stai juma' de an cu frustrarea in piept ,devine obisnuinta si o data cu obisnuinta , se pierde orice speranta de a mai dori vreodata sa ai succes.



La ''sefi'' nu le dau sfaturi , fiecare are stilul lui de munca, dar ar trebui sa nu uite ca un angajat obisnuit cu regulile( lucru care dureaza in medie cam 3 luni ) este mult mai bun decat 2-3 zapaciti de nou angajati

Multa bafta tuturor.

amgripa

Mesaje : 1
Data de înscriere : 10/06/2010
Varsta : 47
Localizare : deva

Sus In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty salut mare sef

Mesaj  georgian Lun Aug 09, 2010 11:30 pm

ai aici un lider de sindicat care iti spune ca vrea dreptate si respect fata de angajati, la Ploiesti in DC este un sindicat care o sa vina si pe filiale , noi VINAM NEDREPTATILE si dam sefii afara, iti doresc o colaborare buna cu subalternii si iti spun ca vei vedea o schimbare dupa negocierea contractului colectiv de munca pe care o vom face

georgian

Mesaje : 2
Data de înscriere : 01/08/2010

Sus In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty Re: EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

Mesaj  alina26 Sam Mar 26, 2011 11:43 am

Buna ziua.... am intrat si eu pe forumul acesta pt prima data deoarece am doar 6 luni in kaufland.....si as vrea si eu sa imi spun punctul de vedere...eu zicca e o firma f serioasa...esteadevaratca e f multa munca dar eu zicca daca ajungi sa iti intre in sange nu te mai poti lasa ....si mie chiar imi place enorm de mult ceea ce fac ..dar pana la urma urmei la orice loc de munca trebuie sa muncesti daca vrei sa ajungi departe ....iar kauflandul nu este un loc de munca pentru"puturosi" asta cu siguranta...va doresc succesc in continuare Cool

alina26

Mesaje : 1
Data de înscriere : 26/03/2011

Sus In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty Re: EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

Mesaj  presedinte Mar Mar 29, 2011 4:31 pm

Va astept sa contactati Federatia din comert si turism pe site-ul; www.fnlcomert-turism.ro

presedinte

Mesaje : 2
Data de înscriere : 09/02/2011

Sus In jos

EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND Empty Re: EXCLUSIV PT ANGAJATII KAUFLAND

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum